Spotkania - Dariusz Łukaszewski

Indeks: PZ/0044

Stan: Nowy produkt

Autor: Dariusz Łukaszewski

Wydawnictwo:

W magazynie, wysyłka w ciągu 24 godzin

30,00 zł brutto

Treść:
Źródło
Klocki wokół róży
Bila
Dekalog
Varia
Myśli zadaszone wycieraczką
Spotkania
Kazimierz Nurczyk
Pracownia
Okruchy

Spotkania, których autorem jest Dariusz Łukaszewski, składają się z kilku, wyodrębnionych czasem powstawania, cyklów: wierszy, esejów, rozważań, tekstów krytyczno-literackich, notek, wspomnień. Wielowątkowa książka dotyka spraw codziennych, opisuje znakomitych Mistrzów, lokalnych poetów, odnajduje zmarłych, oddaje hołd Kurpiom i Wileńszczyźnie, penetruje przeszłość, nakłada nań teraźniejsze spostrzeżenia, obawy i nadzieje. Ta książka upomina się o dialog. Wbrew okolicznościom i pośpiechowi autor słucha innych i dopowiada. A rozmówcami są i kurpiowska wycinankarka, i staruszkowie z mikroskopijnego Chudka, i wielki Tycjan, i starożytny Apicjusz, i dziadkowie z krainy, która już nie istnieje. Po stoicku zachwala autor przewagi dobrych ludzi i po stoicku oddala się od barbarzyńców, dyktatorów, utracjuszy. Poeci wiedzą, że świat jest samotny. Jednak samotność nie oznacza pustki. Również o tym jest ten zbiór tekstów i wierszy. 

O autorze
Dariusz Łukaszewski (1967) - nauczyciel historii i poeta. Mieszka w Kadzidle na Kurpiach. Różnorodne teksty i wiersze ogłaszał w: "Pracowni", "Ładzie", "Kresach", "Sycynie", "Już Jest Jutro", "Nowym Nurcie", "Tygodniku Ostrołęckim" oraz "Kurierze Ostrołęckim". Autor tomików wierszy: Klocki wokół róży (1992) oraz Bila (1994).

"Nie czując się znawcą poezji ograniczę się do uwag na temat esejów. Była to bardzo pouczająca lektura, choć miejscami dyskusyjna. Ale właśnie dyskusje są w naszym życiu intelektualnym czymś bardzo niezbędnym. Jako autor jednego z komentarzy do dekalogu (Rozmowy o Dekalogu, Wyd. Literackie, Kraków 2002) ze szczególnym zainteresowaniem przeczytałem eseje zebrane pod wspólnym tytułem Dekalog. Bardzo żałuję, że nie ukazały się wcześniej, gdyż dały mi wiele do myślenia i wykorzystałbym je w komentarzach do IV Przykazania. Wśród innych esejów wyróżniłbym ten o słynnym twórcy maksym (La Rochefoucauld), jak również Chamstwo, Popiełuszko i Zagłoba. W sumie podziwiam rozległość zainteresowań i styl pisarski, jakże daleki od pseudonaukowego żargonu, którym nas obecnie zwłaszcza niektórzy poloniści aż do przesady szpikują. Serdecznie gratuluję i wyrażam nadzieję, iż mimo niewątpliwie nader czasochłonnych obowiązków służbowych znajdzie Pan czas także na dalszą pracę pisarską."

Janusz Tazbir

Cechy Produktu

Autor: Dariusz Łukaszewski
Okładka: miękka
Format: 145 x 230 mm
Liczba stron: 344
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-933109-1-3
Brak recenzji klientów.

Napisz recenzję

  • Brak recenzji klientów.

    Napisz recenzję